Shinty Results

By Reporter, The HighLand Times, Monday October 9 2017

Camanachd Association Results 7th Oct 2017.

Marine Harvest Premiership

Kilmallie                        1 - 2            Lovat                   Calum Girvan

? 78                                                   Greg Matheson 64

Lewis Tawse 85


Kyles Athletic                P - P           Glasgow Mid Argyll   Unplayable Field


Lochaber                       1 - 1            Newtonmore       Andy MacLean

Lachlan Campbell 74                           Evan Menzies 68

Brian MacDonald Sent Off


Oban Camanachd          0 - 3            Kinlochshiel        Deek Cameron

Jordan Fraser 48, 69

Keith MacRae 76


Marine Harvest National Division

Fort William                  4 - 4            Skye                     Martin MacLean

Alex MacMillan 12                               Will Cowie 22

Graham Campbell 13                          James Pringle 40, 76

Lachie Shaw 60                                  Danny Morrison 56

Sean Cameron 67


Oban Celtic                    3 - 3            Beauly                 Lachie Wood

Daniel MacMillan 24, 52                      Jack MacDonald 19, 55

Daniel Madej 82                                  Angus Renwick 56


Marine Harvest North Division 1

Fort William                  P - P            Aberdeen University Unplayable Field


Beauly                           0 - 7            Kingussie            Archie Ritchie

Ruaraidh Anderson 21

Dylan Borthwick 29, 68, 75, 83

Roddy Young 65, 71


Marine Harvest South Division 1

Bute                               P - P            Aberdour             Unplayable Field

Glenorchy                      P - P            Ballachulish        Unplayable Field

Kilmory                          P - P           Lochside Rovers  Unplayable Field

Kyles Athletic                P - P            Tayforth               Unplayable Field


Marine Harvest North Division 2

Caberfeidh                    P - P            Lochaber    Lochaber unable to field a

                                                                                 team, pts to Caberfeidh


Kilmallie                        P - P     Glengarry      Unplayable Field & Kilmallie

                                                                 unable to travel, pts to Glengarry


Lochcarron                    P - P           Strathspey          Unplayable Field


Strathglass                   P - P           Lovat                Lovat unable to field a

                                                                                team, pts to Strathglass


Marine Harvest South Division 2

Aberdour                       P - P            Oban Lorn  Oban Lorn unable to field

                                                                                 a team, pts to Aberdour


Bute                               P - P           Dunoon                Unplayable Field

Inveraray                      5 - 0            Glasgow Mid Argyll Graham Fisher

Garry MacPherson 21

David Robertson 37, 60, 72

David MacPherson 85








Womens Camanachd Association

Results Sunday 1st Oct


Marine Harvest National Div 1

Aberdour                       P – P           Lovat          Walkover to Aberdour

Glasgow Mid Argyll       P – P           Fort William To be re-arranged

Lochaber                       0 - 5            Skye

Sarah Corrigall (2)

                                                          Lorna MacRae (2)

                                                          Jenna Beaton


Marine Harvest North Division 2

Glengarry                      4 - 2            Strathglass

Elaine Cameron (2)                             Cassie Dorian (2)

Leona Falconer

Joanne Gillanders


Marine Harvest South Division 2

Cowal & Bute                P - P           Dunadd                Unplayable Field

Ardnamurchan              P - P           Glasgow Mid Argyll Walkover to


Lorne Ladies                 P - P           Oban Lorne          To be re-arranged




Camanachd Association

Youth Results: Week 31


Sunday 1st October

Fraser MacPhee Memorial Cup - Inter District U-14 Competition

North                             11 - 2         South                   Iain Kennedy

Max Campbell                                     Ross Campbell

Euan MacCormick                               Gregor MacDonald

Taylor Matheson 2

Declan Brannan 2

Michael Slimon 2

Ross MacKinnon 2


Camanachd Association Cup - Inter District U-17 Competition

North                             3 - 1            South                   Deek Cameron

Dylan Borthwick                                 Lewis Buchannan

Michael Pringle

Victor Smith


Friday 6th October

North U-14 Division 1

Kingussie                      11 - 3         Kinlochshiel

                                                          Arron Jack

                                                          Archie MacRae

                                                          Mark Whear


Saturday 7th October

North U-14 Division 1

Fort William                  P - P           Inverness            Unplayable Field


North U-14 Division 2

Lochaber                         v                 Skye




More From Highland Times

Latest News Live

Scottish Government Funding to Address Mobile Notspots

Kate Forbes MSP (pictured) has welcomed news that the…

Read More ›

Cross Party Support for Refugee Families Reunion Bill

Angus MacNeil MP (pictured) has welcomed cross-party…

Read More ›

View all


Repsol Honda Team Grand Prix of Qatar

The wait is over as 2018 MotoGP World Championship…

Read More ›

Crutchlow Aiming High Ahead of New Season

LCR Honda CASTROL rider Cal Crutchlow is in positive…

Read More ›

View all

Clip Of The Day

Groove is in The Heart

A great weekend in store at Cairngorm Mountain & Badaguish…

Read More ›

3000 Trees...

The death of Willie MacRae. A Play by Andy Paterson.

Read More ›

Newsletter Signup

Register today and can keep upto date with latest news at Highland Times 24/7