13.9 C
Inverness
Friday, September 30, 2022

Camanachd Association Shinty Results

Must read

Results 16th April 2022

Cottages.com MacTavish Cup 2nd Round

Skye                             4 – 0           Beauly                 Iain Kennedy  

Alasdair MacLeod

Ross Gordon

Jordan Murchison (2)

Lovat                            P – P           Kilmallie    Due to Covid Restrictions

Newtonmore                2 – 3           Kingussie            Calum Girvan

After Extra Time

Fraser MacKintosh 56                        James Falconer 23

Max Campbell 72                              Roddy Young 51

Savio Genini 101

Fort William                 0 – 3           Caberfeidh          Alec MacVicar

Colin MacLennan 5

Craig Morrison 44

Kevin Bartlett 45

Scottish Sea Farms Glasgow Celtic Society Celtic Cup Quarter Final

Bute                             0 – 5           Oban Camanachd      Des McNulty

Louie MacFarlane 28, 60

Malcolm Clarke 29, 65

Ross Campbell 75

Glasgow Mid Argyll      P – P           Oban Celtic Due to Covid Restrictions   

Cruachanside               1 – 6          Kyles Athletic      Deek Cameron

Kyle MacFarlane 52                           Martin MacFadyen 28, 68

Finnan Kennedy 34

Scott MacDonald 44, 48, 80

Inveraray                     4 – 0           Col Glen              Lachie Wood

Ross MacMillan 46, 66

Fraser Watt 49

Campbell Watt 53

Single Team Club Competition 1st Round

Lochcarron                  3 – 0           Aberdeen University    Brian MacKay

Gregor Cushnie 61, 85

Kenny Cushnie 76

Glengarry                     P – P       Strathspey     Strathspey unable to Field

                                                                a Team, Walkover to Glengarry

Mowi North Div 1

Fort William                 P – P      Newtonmore   Due to Covid Restrictions    

Glenurquhart               P – P           Kingussie   Due to Covid Restrictions    

Inverness                    1 – 4           Kinlochshiel        John Matheson Charlie MacDonald 56                          Archie MacRae 13, 29

Rory Slaughter 26, 53

Lovat                            3 – 5           Glengarry            Steven MacLachlan

Raymond Rennie 17, 42 (P), 63 (P)     Raymond Robertson 2, 15

Nick Dalgety 11, 31

Kenneth Henderson 65     

Skye                             4 – 0           Caberfeidh          Iain Kennedy   

Ruaraidh MacLeod 8, 47, 64

Angus Gilpin 88

Mowi South Div 1

Glasgow Mid Argyll      2 – 1           Ballachulish        Daniel MacRae

Seb MacMillan 7                                David Grant 55

Calum McLay 41

Kyles Athletic               0 – 3          Lochside Rovers Graham Cameron

Innes Jackson 28, 73

Matthew Sloss 65

Mowi North Div 2

Kilmallie                      P – P           Beauly        Due to Covid Restrictions

Strathglass                  4 – 0           Lewis                   Caitlin Mutch      

Darren Reid 4

James Ross 22, 52

Lewis Douglas 65

Mowi South Div 2

Bute                             7 – 0          Uddingston         Craig Scott

Rory McDonald 7, 35 (P), 48, 65

Neil McKirdy 8, 25

William Boag 68

Strachur – Dunoon       P – P           Kilmory               To Be Rescheduled

Womens Camanachd Association

Results Saturday 9th April

Mowi National Division

SKYE                            4-1    GMA 

Caitlin MacLean (2)                  Kayleigh Doran

Megan Campbell

Jenna Beaton                         

Results Sunday 10th March

Mowi National Division

ABERDOUR                   0-15  BADENOCH

                                             Kirsty Deans (9)

                                             Jeanette McGregor (2)

                                             Zoe Reid (2)

                                             Eilidh Ross

                                             Rhona McIntyre

ARDNAMURCHAN         0-7    INVERNESS             

                                             Katie Macmillan                       

Mowi North 2 Division

KINLOCHSHIEL            8-0    SKYE

Lorna Macrae (5)

Lexi Mackenzie (2)

Alaina MacLennan

GLENGARRY                 3-0    LOVAT

Nicky Grant (2)

Leona Falconer

STRATHGLASS             P-P    BADENOCH

To be Rescheduled

INVERNESS                  P-P    GLEN URQUHART

To be Rescheduled

Mowi South 2 Division

TAYFORTH                     P-P    GMA

Tayforth unable to raise team, Points to Glasgow

UDDINGSTON               P-P    OBAN

Oban unable to raise team, Points to Uddingston

ARDNAMURCHAN         P-P    DUNADD

Covid Postponement, to be rescheduled  

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article