Shinty Results

Camanachd Association

Results 5th June 2021

Mowi Senior League A

Fort William                 P – P  Kinlochshiel        Due to COVID Restrictions

Glenurquhart               P – P  Lochaber             Due to COVID Restrictions

Skye                             P – P  Kilmallie             Due to COVID Restrictions

Skye                             0 – 0  Kinlochshiel                 Martin MacLean

Mowi Senior League B

Beauly                          0 – 1  Newtonmore                John Angus Gillies

Max Campbell 33

Kingussie                     2 – 1  Lovat                            Calum Girvan

Ruaraidh Anderson 71              Fraser Heath 56

Alexander Michie (P) 76

Strathglass                  2 – 6  Caberfeidh                   Iain Kennedy

Penri Jones 30, (P) 88              Kevin Bartlett 3, 10

Craig Morrison 34, 63, 65, 85

Mowi Senior League C

Aberdour                     1 – 6  Inveraray                     Ross Brown

Ruairidh Reid 11                      Coll Mackay 1, 57

Fraser Watt 7, 14

Lewis MacNicol 31, 61

Glasgow Mid Argyll      0 – 0  Oban Camanachd          Lachie Wood

Oban Celtic                  0 – 4  Kyles Athletic               Deek Cameron

                                             Colin MacDonald 11

Roddy MacDonald 23, 60

Ross MacRae 36

Mowi North League A

Glengarry                     5 – 1  Skye                             Steven MacLachlan

Raymond Robertson 19, 30,76  Ali MacDonald 63

Shaun Nicolson 27, 50

Kinlochshiel 2              P – P  Fort William 2     Due to COVID Restrictions

Mowi North League B

Caberfeidh                   1 – 2  Inverness                    Graeme Irvine

Logan Beaton 88                      Iain Hunter 5

Charlie MacDonald 69

Lovat                            0 – 5  Kingussie                     Scott Campbell

Dylan Borthwick 2, 5, 65, 90

Ewan Baker 39

Newtonmore                5 – 2  Glenurquhart               Willie MacDonald

Craig MacLeod (P)15, 34           David MacLennan 13

Connor Aubrey 20                    Thomas Stebbings 78

Brodie MacLean 37

Somhairlie Thomson 46

Mowi North League C

Aberdeen University     P – P  Beauly                          Due to Travel Issues

Inverness                     2 – 4  Strathspey                   John Matheson   

Ruaraidh Hughes 30                 Euan Dingwall 45

Lee Harrison 61                       Robert Shields 56, 74

Trevor MacKintosh 68

Lewis                           P – P  Boleskine             Due to Travel Restrictions

Mowi South League A

Inveraray                     3 – 3  Ballachulish                 Graham Fisher

Garry MacPherson 20               Keir Irvine 50

Craig Taylor 35                        Cian MacPhee 55

Euan Donnan 70                      Allan Clark 83

Lochside Rovers          1 – 1  Bute                             John Wood

Lewis Buchanan 9                    Ryan Craig 79

Taynuilt                       1 – 4  Col Glen                       Des McNulty

Billy Irving 30                          Sandy Paterson 60

Scott MacVicar 65

Finnan Kennedy 70

Andrew Tyre 78

Mowi South League B

Bute                             P – P  Glasgow Mid Argyll     Due to Travel Issues

Tayforth                       5 – 1  Kyles Athletic               David Mitchell

Ewan Menzies 25, 65, 70          Kieran Chrystal 7

Finlay Start 75

Sean Taylor 78

Mowi Central League

Glenorchy                    P – P  Ardnamurchan  Reversed to Ardnamurchan

Ardnamurchan             1 – 4  Glenorchy                    Ronnie Campbell

Freddie Patterson 56                Arik MacKechnie 27, 32, 38

Conor Sartain 41

Kilmallie                       P – P  Oban Celtic          Due to COVID Restrictions

Lochaber                      P – P  Kilmory        Kilmory unable to Field a Team            

Camanachd Association

Youth Results

MOWI National Under 17 League – London Shield

Tuesday 18th May

Section A

Fort William                 7       v       0       Kilmallie

Rhys Kennedy 5, 25, 43, 79

Struan Stephen 48, 67

Cameron Stephen 79

Oban Camanachd         P       v       P       Lochaber   

Section B

Newtonmore                0       v       1       Kingussie

                                                               James Blair

Section C

Inverness                    2       v       0       Lovat

Skye MacIntosh

Lewis Boag

Section D

Skye                             5       v       4       Kinlochshiel       

Taylor Matheson 5                                     Archie MacRae 3

                                                               Zander MacRae 1

MOWI National Under 17 League – London Shield

Tuesday 25th May

Section A

Lochaber                      0       v       7       Fort William

                                                               Rhys Kennedy

                                                               Jack Kearney (2)

                                                               James Clark (2)

                                                               Robbie Rydings (2)

Oban Camanachd         P       v       P       Kilmallie

Section B

Beauly                          P       v       P       Newtonmore   Unplayable pitch

Section C

Lovat                            P       v       P       GlenUrquhart

Section D

Kinlochshiel                 P       v       P       Caberfeidh

MOWI National Under 17 League – London Shield

Thursday 3rd June

Section B

Beauly                                   8 – 1           Newtonmore      

Euan MacCormack (4)                                Ritchie Irvine

Finlay Stork MacLennan (3)

Torrin Cairns

MOWI Under 17 Development League – W.J. Cameron Trophy

Tuesday 18th May: Hosts – Glengarry

North Section

Strathspey                     v                Ardnamurchan

MOWI Under 17 Development League – W.J. Cameron Trophy

Tuesday 25th May:

North Section

Inverness                      v                Strathspey

MOWI Under 17 Development League – W.J. Cameron Trophy

Tuesday 1st June:

North Section

Inverness                      v                Ardnamurchan

South Section

Aberdour              5       v       0       Glasgow Mid Argyll         

North of Scotland MacTavish Under 17 Trophy

1st Round: Tuesday 1st June 2021 

Inverness                    3       v       0       Lovat

Glenurquhart                        v       W      Kinlochshiel

Kilmallie                               v                Kingussie

Lochaber                      P       v       P       Newtonmore

MOWI Under 14 Development Trophy – North of Scotland

Thursday 20th May

Glengarry                     2       v       1       Strathglass

MOWI Under 14 Development Trophy – North of Scotland

Thursday 27th May: Host Strathspey

Glengarry                     1       v       2       Strathglass

Strathspey                   4       v       2       Strathglass

Glengarry                     1       v       4       Strathspey

MOWI Under 14 League Programme – North of Scotland

Friday 21st May

Section A

Newtonmore                13     v       3       Kingussie

?                                                              Russell Selvester

                                                               Mikolaj Berowski

                                                               O.G.  

Section B

Lochaber                      1       v       0       Fort William Friendly.

Points to Fort William

Section C

Kinlochshiel                 0       v       4       Skye

                                                               Oliver Langlands

                                                               Brodie MacQueen 2

                                                               Seonaidh-Alex Macleod

Section D

GlenUrquhart               P       v       P       Caberfeidh

Beauly                          10     v       1       Inverness B                 

Liam Maclean 5

Logan Morton 2

Calum MacLean 2

Hector Maclennan

MOWI Under 14 League Programme – North of Scotland

Friday 28th May

Section A

Kingussie                     0       v       5       Inverness A

Section B

Fort William                 P       v       P       Kilmallie    Bereavement

Section C

Kinlochshiel                 7       v       0       Lovat

Section D

Inverness B                           v                Caberfeidh

Beauly                          4       v       13     GlenUrquhart

Liam Maclean 2                                          James Keating 2

Riley Rennie                                              Seonaidh MacLeod 5

Hector Maclennan                                      Ruairidh Mclean 3          

Daniel Van Leon 3

MOWI Under 14 League Programme – North of Scotland

Friday 4th June

Section A:

Inverness A                 0       v       3       Newtonmore

Joe Coyle

Jamie Younie 

Josh Stewart

Section D:

Caberfeidh                   10     v       1       Beauly

Ali Taylor (4)                                             Liam MacLean

Billy Goodall (3)

Fraser Morrison (2)

Logan Anderson

MOWI Under 14 League Programme – South of Scotland

Sunday 23rd May

Section 1

Bute                             P       v       P       Dunoon

Section 2

Camanachd Dhun Eideann     0 v 11         Glasgow Mid Argyll

MOWI Under 14 League Programme – South of Scotland

Sunday 30th May

Section 1

Oban Camanachd         4       v       0       Bute 

Section 2

Aberdour                     14     v       4       Camanachd Dhun Eideann

National Under 14 Competition – MacMaster Cup

1st Round: Friday 4th June

Kilmallie                               v                Oban Camanachd

Lochaber                      P       v       P       Inverness B        

Kingussie                              v                Lovat

Mackay Cup

 1st Round All matches must be played by Sunday 23rd May

Cradlehall Pimary         1      v       8       Kingussie Primary

Muirtown Primary        7      v       2       Balnain/Glenurquhart Primaries

Alvie Primary               12     v       1       Spean-Bridge Primary

Newtonmore Primary   18     v       0       Caol Primary                24/05/21

Tighnabruaich Primaries       v                 Glasgow Gaelic School

Banavie Primary          W/O  v                Rockfield Primary

Mackay Cup: Primary School Competition

 2nd Round: All matches must be played by Sunday 30th May

Lochalsh Primaries               v            Inverness Gaelic School 06/06/21

Kingussie PS                14     v       4       Muirtown PS       31/05/21

Alvie PS                        1       v       14     Newtonmore PS

Tighnabruaich v Glasgow Gaelic School v Banavie PS        

06/06/21   @ Inveraray

CA Cup: Club Primary Competition

Preliminary round – Must Be Played by Sunday 23rd May

Lovat                            3       v       9       Inverness North

Beauly                                   v       W.O   Inverness Girls

CA Cup: Club Primary Competition

1st Round: Must Be Played by Sunday 30th May

Inverness N                 10     v       1       Caberfeidh

Inverness South                   v                Kincraig              02/06/21

Inverness Girls            1       v       8       Glenurquhart      02/06/21

                                                               Glenn MacDonald 5

                                                               Euan Cooper 2

                                                               Aaron Flemimg

Skye                             Won  v                Kinlochshiel

Lochaber                               v                Kilmallie

Kingussie                     1       v       12     Newtonmore

Oban                            5       v       1       Kyles

Alfie Robertson (2)

Alfie Mack

Alexander MacEwan

Ruaraidh MacDonald

Glasgow Gaels    W      v                Aberdour

CA Cup: Club Primary Competition

2nd Round –Must Be Played by Sunday 6th June

Inverness North                    v                Kincraig

Glenurquhart                        v                Skye Camanachd 04/06/21

Oban                                     7       v       3       Glasgow Gaels

Daniel Duffy (4)

Fraser MacMillan (2)

Alfie Robertson

Lochaber/Kilmallie               v                Newtonmore