18.4 C
Inverness
Wednesday, June 29, 2022

Shinty Results

Must read

MKM Building Supplies Oban Bullough Cup 2nd Round

Kilmory                        4 – 3           Inveraray            Des McNulty

Sandy Leiper 15, 78                          Nicholas Crawford 43

Alex Cunningham 23                         Allan MacDonald 57, 87

Euan Gilmour 71

Results 21st May 2022

Cottages.com MacTavish Cup Semi Final

Skye                             1 – 5           Caberfeidh          Graham Cameron

Taylor Matheson 89                           Kevin Bartlett 43, 60

Craig Morrison 44, 46, 62

Strathdearn Cup 2nd Round

Caberfeidh                   1 – 0           Inverness           Martin MacLean

After Extra Time

Stewart Krzyzanowski 101

Beauly                          1 – 0           Kinlochshiel        Graeme Irvine

Callum MacIver 41

Newtonmore                3 – 0           Skye                    Deek Cameron

Tristan Ross 2

Glen MacKintosh 29, 51

Lovat                            4 – 0           Strathspey          Caitlin Mutch

Raymond Rennie 26, 84

Laura Gallacher 42

Lewis Bryson 72

MKM Building Supplies Oban Bullough Cup 2nd Round

Lochside Rovers          2 – 4           Glasgow Mid Argyll      Iain Kennedy   

Lewis Buchanan 12, 90                      Ross Brown 65, 81, 89

Connal MacDiarmid 85

Bute                             4 – 1           Aberdour            Craig Scott

John MacCallum 10                           Joseph Burns 83

Aiden MacGregor 55

Iain McDonald 85

Craig Speirs 88

Oban Celtic                   0 – 3           Strachur-Dunoon     Graham Fisher

Brandon Wilson 21

Ross MacDonald 42

Hayden Thomas 70

Mowi Premiership

Fort William                 0 – 1           Kilmallie              Alec MacVicar     

Callum MacDougall 7

Glasgow Mid Argyll      1 – 2           Kinlochshiel        David Mitchell

Calum McLay 46 (P)                          John MacRae 37

Keith MacRae 88 (P)

Kyles Athletic               0 – 2           Kingussie            Des McNulty

Ruaraidh Anderson 38

Roddy Young 41

Newtonmore                2 – 2           Lovat                   Deek Cameron

Conor Jones 56                                 Marc MacLachlan 22, 90

Duncan MacPherson 74

Mowi National Div                           

Inveraray                     2 – 0           Aberdour            Lachie Wood

Ali MacDonald 41

Ruaraidh Graham Jnr 83

Lochaber                      2 – 1           Glenurquhart      John MacRitchie  

Duncan MacKinnon 5                         Angus MacCallum 12

Ryan Toal 86

Oban Celtic                   1 – 7           Beauly                 Graham Fisher

Scott Dempster 27                            Finlay MacLennan 5

Ross Forbes 8, 85

Euan MacCormick 17, 24

Sean Stewart 62

Jack MacDonald 74      

Mowi North Div 1

Fort William                 8 – 0           Glenurquhart      Willie MacDonald

Lachie Shaw 7, 36, 38

Alan Knox 12, 13, 65 (P)

Rhys Kennedy 41

Lewis Clark 49

Inverness                    3 – 0           Lochcarron          John Matheson

Charlie MacDonald 10, 42

Ruairidh Hughes 40

Mowi South Div 1

Ballachulish        P – P    Kyles Athletic Kyles Athletic unable to Field a

                                     Team, 2 points deducted & Tie to be rescheduled

Col Glen                       13 – 0         Tayforth              Euan Pearson  

Daniel MacDonald 30, 52

Sandy Paterson 70

Andrew MacVicar 20, 80

Scott MacVicar 42, 65, 85

Tom Irbhinn 83

Cally MacNaughton 10, 15, 25, 55

Cruachanside               1 – 6          Bute                    Calum Girvan

Kyle MacFarlane                               Scott Harvey (4)

George Reid Sent Off                        Craig Fisher (2

Mowi North Div 2

Aberdeen University    P – P  Lochaber    Lochaber unable to field a Team

                                                   Points to AU, Lochaber deducted 1 point   

Aberdeen University    0 – 3           Kilmallie              Scott Campbell

Seumas MacFarlane 51

Dougal MacPhee 74

Sam MacRae 79

Boleskine                     2 – 6           Strathglass          James MacPherson

Liam Girvan 1, 52 (P)                        James Ross 5

Alan Edward OG 38

Darren Reid 70

Ali MacAdam 42, 85

Clive Girvan OG 90+2

Lewis                           P – P          Kilmallie             Due to Ferry Issues

Camanachd Association

Youth Results

South of Scotland Under 14 9-a-side League Programme

Sunday 15th May 2022

SECTION 1                                                                                 

Kyles Athletic                4 – 3           Bute

Olly Macvicar (3)                                Luke Horsbroagh

Ethan Kerr                                        Jayden McLachlan

                                                        Louie Macdonald

Oban Camanachd           P – P           Dunoon

Dunoon Unable to raise a team W/O Oban Camanachd             

SECTION 2

Glasgow Mid Argyll      8 – 0     Uddingston

Home team did not submit scorers

North of Scotland MacTavish Under 17 Trophy 2nd Round

Tuesday 17th May 2022

Beauly                           P – P           Skye

To be Rescheduled

Inverness                     8 – 0           Lovat

Mickey Bell (3)

Stephen Knight (2)

Skye Macintosh

Brodie Campbell

Lovat O/G          

Kinlochshiel                 P – P           Kingussie

To be Rescheduled

Newtonmore                P – P           Fort William

Newtonmore unable to raise a team Fort William Walkover

MOWI Under 17 Development League – W.J. Cameron Trophy

Thursday 19th May

South Section                       

Uddingston                  P – P           Aberdour

Dunoon                        P – P           Glasgow Mid Argyll     

Water logged pitch to be rescheduled    

MOWI Under 14 League Programme – North of Scotland

Friday 20th May 2022  

Section A

Newtonmore                13 – 1         Kingussie

Joe Coyle (8)                                     Russell selvester

James Coyle (2)

Jaiden McCormack

Lewis Macintosh

Section B

Fort William                 3 – 3           Glenurquhart

Jack Stephen                                     Ruaridh Mckeown (2)

Lex Edgar                                          Daniel Van Loon

Lewis Knox   

Section C

Skye                              6 – 0           Kinlochshiel

Home team did not submit scorers

Section D

Inverness B                  P – P           Beauly

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article