Results 8TH April 2023
Single Team Cup 1st Round
Tayforth 0 – 7 Kilmory Craig Scott
Alex Cunningham 13, 85
Bruce Johnstone 20, 30
Sandy Leiper 25
Euan Gilmour 57, 83
Mowi Premiership
Beauly                       1 – 4         Caberfeidh         Deek Cameron
Robbie Brindle 31 Kevin Bartlett 3, 45, 63
Craig Morrison 79
Kingussie                   4 – 2         Kinlochshiel       Alec MacVicar
Roddy Young 10 David Falconer 4
James Falconer 20, 67 Keith MacRae 35
Savio Genini 86
Lovat 1 – 1 Newtonmore Martin MacLean
Marc MacLachlan 42 Iain Robinson 60
Skye                          1 – 0         Glasgow Mid Argyll Graham Cameron
Jordan Murchison 79Â
Mowi National Division
Col Glen 0 – 2 Inveraray Iain Kennedy
Allan MacDonald 55
Ross MacMillan 75
Glenurquhart 4 – 3 Lochaber Graeme Irvine
John Barr 6 Ben Delaney 2, 63, 74
Chris Mack 17, 45+4
David MacLennan 77
Oban Celtic 1 – 10 Kilmallie Des McNulty
Ewen Campbell Innes Blackhall (4)
Michael Roger (5)
Lewis Birrell
Strathglass 2 – 7 Fort William Calum Girvan
Penri Jones 12 Graham Campbell 8, 24, 69, 70, 73
Darren Reid 77 Jack Fraser 35
Victor Smith 87
Mowi North Division 1
Fort William 3 – 3 Skye James Munro
Euan Campbell 25, 67 (P) Iain MacInnes 51
David MacInnes OG 39 Raghnall Robertson 72, 85
Glengarry 2 – 2 Glenurquhart Donjee MacLeod
Raymond Robertson 66 Charlie MacLeod 57, 76
Nick Dalgety 69
Inverness 2 – 3 Beauly Jamie MacPherson
Finlay Calder 31 Sean Stewart 34
Ruaraidh Hughes 85 Euan More 62
Calum MacIver 79
Kinlochshiel 3 – 1 Kingussie Ewen MacLean
Finlay MacRae 38 Iain Fraser 30
Paul MacRae 47
Duncan MacMillan 62
Newtonmore 8 – 0 Lovat John MacRitchie
Glen MacKintosh 18, 71, 85,
Brodie MacBean 42, 50, 54
Cameron McNiven 80, 89
Mowi South Division 1
Ardnamurchan 4 – 7 Ballachulish Andrew Grant McKenzie
Allan Nairn 10, 56, 84 Alan Clark 23, 45+4, 58
Herbie Patterson 33 Lewis Moran 29
Pat MacLean 62
Nathan MacLeod 66
Ellis Nicholson 90
Kyles Athletic 1 – 4 Bute Murray MacGregor
Roddy MacColl 50 Josh Cowan 5
Craig Fisher 10, 57
Rory McDonald 90
Lochside Rovers 1 – 2 Glasgow Mid Argyll Steven MacLachlan
Scott MacMillan 30 Ross Brown 55, 90
Mowi North Division 2
Aberdeen University 3 – 1 Lewis Aly Paterson
Jamie Buchan 24, 28(P) Daniel Harrison 41
Jack Heath 36
Boleskine P – P Lochaber Lochaber Unable to
Field a Team, Points to Boleskine
Caberfeidh 3 – 2 Kilmallie John Matheson
Scott Campbell OG 5 Duncan MacDougall 19
Brian MacKain 44, 70 Martyn Cameron 73
Declan Wilson Sent Off
Strathglass                 1 – 1         Lochcarron         Calum Girvan    Â
Ali McAdams 70 Crisdean Finlayson 55
Strathspey                  P – P         Inverness        No Referee Available
Mowi South Division 2
Bute P – P Uddingston To Be Rescheduled
Inveraray 2 – 0 Strachur – Dunoon Les Kinvig
Ewan Donnan 15, 80
Womens Camanachd Association
Results Saturday 1st April
Mowi North Division 2
SKYE P-P STRATHGLASS
To be rescheduled
Results Sunday 2nd April
Mowi National Division
BADENOCH 15-0 ABERDOUR
Kirsty Deans 4
Jeanette McGregor 3
Zoe Reid 3
Rona Stewart 2
Rhona McIntyre 2
Mairi Stewart
LOCHABER 1-1 GLASGOW MID ARGYLL
Leah Maxtone Kirsty Rodger
GLENURQUHART 2-2 INVERNESS
Zoe Smith 2 Ruth McDougall
Katie McMillian
ARDNAMURCHAN 0-10 SKYE
Sarah Yoxon 5
Teri MacLeod 2
Lilidh Campbell 2
Rhianna Kirk
Mowi North Division 2
BADENOCH P-P LOVAT
To be rescheduled
INVERNESS 3-1 GLENGARRY
Isla McNeil 2 Ruby Robson
Ruth MacDougall
STRATHSPEY P-P GLENURQUHART
Unplayable Pitch, to be rescheduled.
Mowi North Division 2
ARDNAMURCHAN P-P DUNADD
To be rescheduled
TAYFORTH w/o GLASGOW MID ARGYLL
GMA unable to field a team, points to Tayforth
UDDINGSTON 7-4 OBAN LORN
Alison MacVicar 2 Caroline Smith 2
Alison Howat 2 Katie Mackay
Niamh McGill Ellie MacInnes
Ceitidh Smith
Olivia Muir
Results 8TH April 2023
Single Team Cup 1st Round
Tayforth 0 – 7 Kilmory Craig Scott
Alex Cunningham 13, 85
Bruce Johnstone 20, 30
Sandy Leiper 25
Euan Gilmour 57, 83
Mowi Premiership
Beauly                       1 – 4         Caberfeidh         Deek Cameron
Robbie Brindle 31 Kevin Bartlett 3, 45, 63
Craig Morrison 79
Kingussie                   4 – 2         Kinlochshiel       Alec MacVicar
Roddy Young 10 David Falconer 4
James Falconer 20, 67 Keith MacRae 35
Savio Genini 86
Lovat 1 – 1 Newtonmore Martin MacLean
Marc MacLachlan 42 Iain Robinson 60
Skye 1 – 0 Glasgow Mid Argyll Graham Cameron Jordan Murchison 79
Col Glen 0 – 2 Inveraray Iain Kennedy
Allan MacDonald 55
Ross MacMillan 75
Glenurquhart 4 – 3 Lochaber Graeme Irvine
John Barr 6 Ben Delaney 2, 63, 74
Chris Mack 17, 45+4
David MacLennan 77
Oban Celtic 1 – 10 Kilmallie Des McNulty
Ewen Campbell Innes Blackhall (4)
Michael Roger (5)
Lewis Birrell
Strathglass 2 – 7 Fort William Calum Girvan
Penri Jones 12 Graham Campbell 8, 24, 69, 70, 73
Darren Reid 77 Jack Fraser 35
Victor Smith 87
Mowi North Division 1
Fort William 3 – 3 Skye James Munro
Euan Campbell 25, 67 (P) Iain MacInnes 51
David MacInnes OG 39 Raghnall Robertson 72, 85
Glengarry 2 – 2 Glenurquhart Donjee MacLeod
Raymond Robertson 66 Charlie MacLeod 57, 76
Nick Dalgety 69
Inverness 2 – 3 Beauly Jamie MacPherson
Finlay Calder 31 Sean Stewart 34
Ruaraidh Hughes 85 Euan More 62
Calum MacIver 79
Kinlochshiel 3 – 1 Kingussie Ewen MacLean
Finlay MacRae 38 Iain Fraser 30
Paul MacRae 47
Duncan MacMillan 62
Newtonmore 8 – 0 Lovat John MacRitchie
Glen MacKintosh 18, 71, 85,
Brodie MacBean 42, 50, 54
Cameron McNiven 80, 89
Mowi South Division 1
Ardnamurchan 4 – 7 Ballachulish Andrew Grant McKenzie
Allan Nairn 10, 56, 84 Alan Clark 23, 45+4, 58
Herbie Patterson 33 Lewis Moran 29
Pat MacLean 62
Nathan MacLeod 66
Ellis Nicholson 90
Kyles Athletic 1 – 4 Bute Murray MacGregor
Roddy MacColl 50 Josh Cowan 5
Craig Fisher 10, 57
Rory McDonald 90
Lochside Rovers 1 – 2 Glasgow Mid Argyll Steven MacLachlan
Scott MacMillan 30 Ross Brown 55, 90
Mowi North Division 2
Aberdeen University 3 – 1 Lewis Aly Paterson
Jamie Buchan 24, 28(P) Daniel Harrison 41
Jack Heath 36
Boleskine P – P Lochaber Lochaber Unable to
Field a Team, Points to Boleskine
Caberfeidh 3 – 2 Kilmallie John Matheson
Scott Campbell OG 5 Duncan MacDougall 19
Brian MacKain 44, 70 Martyn Cameron 73
Declan Wilson Sent Off
Strathglass                 1 – 1         Lochcarron         Calum Girvan    Â
Ali McAdams 70 Crisdean Finlayson 55
Strathspey                  P – P         Inverness        No Referee Available
Mowi South Division 2
Bute P – P Uddingston To Be Rescheduled
Inveraray 2 – 0 Strachur – Dunoon Les Kinvig
Ewan Donnan 15, 80
Womens Camanachd Association
Results Saturday 1st April
Mowi North Division 2
SKYE P-P STRATHGLASS
To be rescheduled
Results Sunday 2nd April
Mowi National Division
BADENOCH 15-0 ABERDOUR
Kirsty Deans 4
Jeanette McGregor 3
Zoe Reid 3
Rona Stewart 2
Rhona McIntyre 2
Mairi Stewart
LOCHABER 1-1 GLASGOW MID ARGYLL
Leah Maxtone Kirsty Rodger
GLENURQUHART 2-2 INVERNESS
Zoe Smith 2 Ruth McDougall
Katie McMillian
ARDNAMURCHAN 0-10 SKYE
Sarah Yoxon 5
Teri MacLeod 2
Lilidh Campbell 2
Rhianna Kirk
Mowi North Division 2
BADENOCH P-P LOVAT
To be rescheduled
INVERNESS 3-1 GLENGARRY
Isla McNeil 2 Ruby Robson
Ruth MacDougall
STRATHSPEY P-P GLENURQUHART
Unplayable Pitch, to be rescheduled.
Mowi North Division 2
ARDNAMURCHAN P-P DUNADD
To be rescheduled
TAYFORTH w/o GLASGOW MID ARGYLL
GMA unable to field a team, points to Tayforth
UDDINGSTON 7-4 OBAN LORN
Alison MacVicar 2 Caroline Smith 2
Alison Howat 2 Katie Mackay
Niamh McGill Ellie MacInnes
Ceitidh Smith
Olivia Muir