15.9 C
Inverness
Sunday, August 14, 2022

Shinty Results

Must read

Results 22nd June 2022

Mowi North Div 2

Strathglass                  1 – 0           Inverness           Calum Girvan     

Ali MacAdam 7

Results 24th June 2022

Mowi North Div 2

Lochaber                             0 – 1              Kilmallie                  John Matheson

Innes Whyte sent off 78                           Martyn Cameron 26

Results 25th June 2022

Scottish Sea Farms Glasgow Celtic Society Celtic Cup Final

Glasgow Mid Argyll        1-0                 Kyles Athletic       Alec MacVicar

John McNulty 19

Artemis Macaulay Cup Quarter Final (N)

Caberfeidh                         1-4                 Kingussie

Craig Morrison 5                                         Savio Genini 15

Roddy Young 44, 45, 50              

Kinlochshiel                      2-3(aet)       Lovat                         Deek Cameron

Jordan Fraser 79                                         Fraser Heath 26, 104

Donald Nixon 110                                       Marc MacLachlan 118

Ferguson Transport & Shipping Balliemore Cup 2nd Round

Beauly                                  P-P                 Skye                         Due to COVID

Mowi Premiership

Oban Camanachd            3-0                 Fort William           Lachie Wood

Conor Howe 29

Daniel MacVicar 34

Louie MacFarlane 89

Mowi National Div

Aberdour                            1-2                 Glenurquhart        David Mitchell

David MacDougall 27                                 James MacPherson 44, 60

Inveraray                            3-0                 Lochaber                 Willie MacDonald

Lewis MacNicol 58

Campbell Watt 67

Fraser Watt 76

Mowi North Div 1

Glengarry                           13-2              Caberfeidh             John Angus Gillies

Nick Dalgetty 7, 32, 39, 81                        Ruairidh MacLeman 2

Shaun Nicolson 11, 20, 23, 42, 46, 73    Ian MacDonald 68

Rhuairaidh MacDonald 18, 37

Jack West 57

Kinlochshiel                      2-0                 Glenurquhart        Ewen MacLean

Kieran Martin 62

Duncan MacMillan 87        

Fort William                       4-0                 Lochcarron            Steven MacLachlan

Cam Ross 13, 55

Jack Kearney 14, 35

Newtonmore                     P-P                 Lovat                         Lovat unable to                                                                                                                field a team

Kingussie                           P-P                 Skye                          Due to COVID       

Mowi South Div 1

Ballachulish                       1-5                 Lochside Rovers  Ewan MacDonald

Mikey Donald 57                                         Innes Jackson 1, 78

Lewis Buchanan 46, 87

Matthew Sloss 59

Mowi North Div 2

Beauly                                  12-2              Strathglass            John MacRitchie

Finlay MacLennan 8, 43, 66                     Robbie Stokes 31

Fraser Cameron 10, 22, 57                      Michael Stokes 52

Scott Cameron 21

Kyle McDonald 52, 53

Lee Dunbar 65

Callum Flynn 77, 79

Boleskine                            P-P                 Inverness               Due to COVID

Lewis                           P – P  Strathspey       Strathspey unable to field a

                                                                        Team, Points to Lewis 

Mowi South Div 2

Aberdour                            1-2                 Inveraray               David Mitchell

Robin Bremner 37                                      Ewan Donnan 7, 80

Ardnamurchan                 2-0                 Kilmory       Andrew Grant McKenzie

Aaron Mellis 2

Duncan Gorman 47

Womens Camanachd Association

Results Thursday 16th June

Mowi North Division 2

INVERNESS                           2-2             STRATHGLASS

Chloe Mutch                                     ?

Isla McNeil           

Results Saturday 18th June

Mowi Valerie Fraser ¼ Finals

SKYE                            14-0           ARDNAMURCHAN

Donna MacKenzie (3)

Megan Campbell (3)

Cailtin MacLean (2)

Jenna Beaton (2)

Teri MacLeod (2)

Catherine Robertson

Lexy MacLeod

Results Sunday 19th June

Mowi Challenge Cup ¼ Finals

ARDNAMURCHAN         5-1             ESA  

Ellen Munroe (3)                               Mellissa Charlton

Sally Paterson (2)

KINLOCHSHIEL            6-1             GLENURQUHART         

Lorna MacRae (3)                             Hazel Hunter

Lexie MacKenzie (2)

Laura MacLeod

TAYFORTH                   0-5             LOVAT

                                                      Evie Stubbs

                                                      Jennifer Mair

                                                      Chloe MacMillan

                                                      Holly Cameron

                                                      Ruby Fraser         

GLASGOW MID ARGYLL 2-4            GLENGARRY       

Joan Nicholson (2)                            Isla MacKay (3)

                                                      Emily Gordon       

Mowi Valerie Fraser ¼ Finals

GLASGOW MID ARGYLL         2-0             LOCHABER

Kirsty Gray

Kirsty Rodger

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article