15.9 C
Inverness
Sunday, August 14, 2022

Camanachd Association Shinty Results

Must read

Results 29th June 2022

Mowi South Div 1

Ballachulish                          5-2    Cruachanside      Willie MacDonald

Pat MacLean 3                                  Gary Innes 2

David Grant 2

Results 30th June 2022

Mowi South Div 2

Oban Celtic                           5-1    Inveraray            Alec MacVicar

Lennon Campbell 2, 11, 32                 Ewan Donnan 67

Pearce MacBeth 7

Joe MacVicar 87

Results 2nd July

Ferguson Transport & Shipping Balliemore Cup Semi Final

Inveraray                            3-2     Strathglass                        Graham Fisher

Fraser Watt 7, 37                        Ruaraidh Strachan 54

Lewis MacNicol 36                       Penri Jones 75

Mowi Premiership

Fort William                       0-1     Oban Camanachd Des McNulty

Daniel MacVicar 5  

Glasgow Mid Argyll        2-0     Newtonmore         Deek Cameron

John McNulty 23, 84         

Kingussie                           6-3     Lovat                         Graham Cameron

Ruairidh Anderson 4, 28               Fraser Heath 30

Roddy Young 11, 33, 87               Greg Matheson 73, 84

James Falconer 18

Kinlochshiel                      4-0     Caberfeidh             Calum Girvan

Jordan Fraser 25, 63

John MacRae 27, 71

Kyles Athletic                   2-0     Kilmallie                  David Mitchell                  

Robbie MacLeod 7

Finan Kennedy 65

Mowi North Div 1

Fort William                       P-P     Inverness               Due to COVID                               

Glenurquhart                    P-P     Newtonmore         Unplayable pitch

Kinlochshiel                      3-2     Glengarry               Calum Girvan

Iain MacDonald 16, 37, 38           Nick Dalgetty 27, 83

Lochcarron                        3-0     Caberfeidh             Willie MacDonald

Gregor Cushnie 10, 60

Kenny Cushnie 30

Lovat                                     1-6     Skye                          Alec MacVicar      

Cameron MacMillan (1)                 Angus Gilpin (3)

Archie Millar (1)

Ally MacLeod (1)

Connor Gilpin (1)   

Mowi South Div 1

Col Glen                               5-0     Kyles Athletic       Craig Scott 

Andrew MacVicar 33
Chris Blair 43(p), 44
Neily McNaughton 67
Sandy Paterson 76

Cruachanside                    4-4     Lochside Rovers  Lachie Wood

Gary Innes 3, 28                             Lewis Buchanan 5, 46, 52
Conor Sartain 41, 55                     Jordan Kerr 20

Glasgow Mid Argyll        2-2     Bute                          Deek Cameron

Ross Brown 37                                Josh Cowan 8
Cailean MacInnes 41                     Marcus Planck 61

Mowi North Div 2

Boleskine                            1-2     Aberdeen University Graeme Irvine

Sean Fraser 70                                Jamie Buchan 3

 Jebby Remegio 40

Lewis                                    4-2     Inverness               John Matheson                

Donnie MacRae 10                         Iain Hunter 5

Paul Duke 54, 57, 66                     Findlay Calder 23

Strathspey                         1-0     Lochaber                 Andrew Grant McKenzie

Calum MacKintosh 75

Mowi South Div 2

Bute                                       2-1      Strachur – Dunoon             Daniel MacRae

Neil McKirdy 39                               Ian McLennan 19

William Boag 41
Uddingston                        P-P     Oban Celtic                       

Womens Camanachd Association

Results Thursday 23rd June

Mowi North Division 2

SKYE                             1-6                   KINLOCHSHIEL

Catherine Robertson                            Lorna MacRae (3)

                                                            Lexie MacKenzie (3)                             

Results Saturday 25th June

Mowi National Division

SKYE                            W/O                 INVERNESS

Inverness unable to field a team, Points to Skye

Mowi North Division 2

GLENURQUHART          9-2                   INVERNESS

Hazel Hunter (6)                                   Isla McNeil

Kirsty Smith                                          Chloe Mutch

Ishbel Barr

Amanda Maclennan     

Results Sunday 26th June

Mowi National Division

GMA                           0-3                   BADENOCH

                                                            Kirsty Deans (3)            

LOCHABER                    4-0                   ABERDOUR

Shannon Wilson (2)      

Mairi Duncan

Katie Higgins

Mowi North Division 2

BADENOCH                   W/O                 STRATHGLASS

Strathglass unable to field a team, Points to Badenoch

LOVAT              6-2                   GLENGARRY    

Fiona Urquhart (5)                                Elaine Cameron

Laura Gallagher                                    Gordon

Mowi South Division 2

GMA                            P-P                   TAYFORTH

OBAN                           W/O                 UDDINGSTON

Rescheduled for 28th August

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article