Results Wednesday 8th June 2022
Mowi South Div 1
Glasgow Mid Argyll 4 – 0 Tayforth Craig Scott
Ross Brown 11, 41, 61
Cailean MacInnes 79
Mowi North Div 2
Inverness 0 – 8 Beauly Calum Girvan
Finlay MacLennan 7, 36, 64, 81, 89
Fraser Cameron 18
Jack MacDonald 29,85
Results Friday 10th June 2022
Kilmallie 1 – 2 Newtonmore Alec Macvicar
Daniel Stewart 78 Fraser MacKintosh 5
Connor Jones 74
Results 11th June 2022
cottages.com MacTavish Cup Final
Caberfeidh 2 – 5 Kingussie Willie MacDonald
Ally MacLennan 6 Savio Genini 42, 44
Craig Morrison 34 Roddy Young 78
Dylan Borthwick 80
Ruaridh Anderson 86
Artemis Macaulay Cup Quarter Final (S)
Kyles Athletic 4 – 3 Bute Alec MacVicar
After Extra Time
Roddy MacDonald (3) Iain McDonald
Ross MacRae (P) Robin MacAlister
Scott Harvey
Oban Camanachd 9 – 0 Inveraray Iain Kennedy
Connor Howe 20, 29, 34, 41, 81
Daniel Madej 31
Ross Campbell 34, 80
Daniel MacVicar 70
Ferguson Transport & Shipping Balliemore Cup 2nd Round
Beauly P – P Skye Due to Covid
Mowi National Div
Aberdour 2 – 4 Strathglass Des McNulty
David MacDougall 47 Darren Reid 3
Angus Thorburn 81 Scot Douglas 30, 55
Penri Jones 44
Mowi North Div 1
Glenurquhart 0 – 0 Fort William John Matheson
James Keating Sent Off David Wright Sent Off
Newtonmore 5 – 0 Lochcarron David Mitchell
Glen MacIntosh 43 (P), 52
Evan Menzie’s 63, 80
Arron McBean 77
Skye 0- 5 Glengarry John Angus Gillies
Nick Dalgety 4, 48, 72
Ruaraidh MacDonald 8, 76
Mowi South Div 1
Ballachulish P – P Glasgow Mid Argyll Unplayable Field
Lochside Rovers 2 – 4 Col Glen Rab MacAskill
Innes MacMillan Daniel MacDonald (3)
Matthew Sloss Scott MacVicar (P)
Tayforth 0 – 0 Cruachanside Craig Scott
Mowi North Div 2
Lewis P – P Boleskine Boleskine unable to field
a Team Points to Lewis
Mowi South Div 2
Aberdour 0 – 4 Oban Celtic Des McNulty
Gabriel Tidsar 22, 26
Lennon Campbell 33
Joe MacVicar 40
Inveraray 3 – 5 Ardnamurchan Graham Fisher
Ewan Donnan 21 Neil Mellis 22
Neil Campbell 37 Kris MacKenzie 54
David Robertson 77 Murray MacGregor 61
Herbie Patterson 34, 84
Kilmory 3 – 0 Strachur – Dunoon Ewan MacDonald
Nairn Jackson 5
Euan Gilmore 37
Alex Cunningham 90
Uddingston P – P Bute To Be Rescheduled
Camanachd Association
Youth Results
Saturday 11th June 2022
Cottages.com MacTavish Under 17 Trophy
Beauly 3 – 1 Kinlochshiel Ally Patterson
Scott Cameron 28, 60 Archie MacRae 9
Torrin Cairns 29
Corrie Construction MacKay Cup
Muirtown 0 – 9 Newtonmore Andrew Grant McKenzie
South of Scotland Under 14 9-a-side League Programme
Sunday 5th June 2022
SECTION 1
Dunoon P – P Kyles Athletic
Oban Camanachd 7 – 2 Bute
Mathew Sloss (3) Jayden MacLachlan
Sasha MacCallum (2) Kalub Rutherford
Fraser MacMillan
Saul Walton
MOWI National Under 17 League – London Shield
Section A
Fort William 4 – 0 Lochaber
Rhys Kennedy2
Joe Macvicar
Jack Stephen
Kilmallie 0 – 5 Oban Camanachd
Louie Macfarlane
Kyle Macfarlane
Mathew Sloss
Scott Campbell
Ross Mackay
Daniel Pearson Sent Off
Section B
Kingussie P – P Inverness B
Section C
Glenurquhart 1 – 1 Lovat
John Cameron Dario Marshall
Inverness A 6 – 1 Caberfeidh
Norbert Otreba (4) Billy Goodwillie
Stephen Knight
Lewis MacIver
Section D
Kinlochshiel P – P Beauly
MOWI Under 17 Development League – W.J. Cameron Trophy
Thursday 09th June 2022
South Section
Aberdour v Uddingston
Glasgow Mid Argyll v Dunoon v
MOWI Under 14 League Programme – North of Scotland
Friday 10th June 2022
Section A
Kingussie 4 – 6 Lovat
Russell Selvester (4) Dario Marshall (3)
Craig Dingwall
Douglas Brockie
Dougal Strang
Section B
Glenurquhart 2 – 0 Kilmallie
Daniel Van Loon 22
Alfie MacLeod 49
Section C
Skye v Inverness A
Section D
Beauly v Caberfeidh
Womens Camanachd Association
Results Tuesday 31st May
Mowi Challenge Cup Round 16
ARDNAMURCHAN 3-0 SKYE
Sally Paterson (2)
Ellen Munro
Results Wednesday 1st June
Mowi North 2 Division
INVERNESS 4-1 GLENGARRY
Joni-Kate Reid Leona Falconer
Kamryn Hughes
Isla McNeil
Kenna MacKintosh
Fixtures Thursday 2nd June
Mowi North 2 Division
GLENURQUHART 6-0 SKYE
Hazel Hunter (5)
Kirsty Smith
Fixtures Saturday 4th June
Mowi North 2 Division
SKYE w/o GLENGARRY
Glengarry unable to field a team, points to Skye
Fixtures Sunday 5th June
Mowi National Division
BADENOCH 0-0 LOCHABER
ARDNAMURCHAN 2-4 GMA
Annie MacDonald Kayleigh Doran
Sally Patterson Beth Page
Rachel McCafferty
Eimer McCarthy
ABERDOUR 1-5 SKYE
Niamh Donelly Caitlin MacLean (2)
Donna MacKenzie (2)
Jenna Beaton
Mowi North 2 Division
KINLOCHSHIEL 3-3 GLENURQUHART
Lorna MacRae (2) Hazel Hunter
Lexie MacKenzie FreyaGault
LOVAT P-P STRATHSPEY
Postponed due to bereavement
INVERNESS 2-5 STRATHGLASS
Isla McNeil (2) Charlotte Graham (3)
Freya Strachan
Isla Strachan
Mowi North 2 Division
ARDNAMURCHAN 1-6 DUNADD
Frances MacDonald Eilidh Cameron (3)
Rhian McCuaig (2)
Grace Drummond